Hejt wśród dzieci i młodzieży - reaguj!

2021/02/10

Dzieci jako użytkownicy Internetu narażeni są na agresję czy krytykę, z którą niestety mogą sobie nie poradzić.
Jak podaje Wikipedia hejt to „zjawisko społeczne o charakterze poniżającym obserwowanym w środowisku Internetu (portale społecznościowe, komentarze pod artykułami w serwisach informacyjnych, komunikatory Internetowe etc.) Według słownika języka polskiego jest to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie.”

Dzieci i nastolatki mogą być ofiarą hejtu w Internecie, ale również jego sprawcą. Krytyczne czy negatywne komentarze ze strony pozornie anonimowych osób w internecie mogą wyrządzić spore krzywdy u każdego człowieka, a najbardziej u dzieci. W natłoku codziennych obowiązków rodzice mogą przeoczyć aktywność swojego dziecka w social mediach. Powinniśmy jednak znajdywać czas na rozmowę z dzieckiem, interesować się jego emocjami, zachowaniem, a także sprawdzać, czym zajmuje się w wolnym czasie.

Co zrobić, gdy nasze dziecko stanie się ofiarą hejtu lub jego sprawcą? Odpowiedzi udziela Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w specjalnie przygotowanym spocie: „Hejt wśród dzieci i młodzieży”. Spot skierowany jest głównie do rodziców i powstał w ramach realizacji "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020".

Zachęcamy do obejrzenia video klikając tutaj.

Linia Nadziei - telefon interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci