Samobójstwa wśród dzieci i młodzieży

2020/12/04

W 2019 roku policja odnotowała ponad 5 tysięcy zamachów samobójczych, z czego 98 dotyczyło dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat ( 4 osoby w wieku 7-12 lat, 94 osoby w wieku 13-18 lat).
Z policyjnych statystyk wynika również, że najwięcej samobójstw popełnianych jest na początku tygodnia, a do najczęstszych powodów zamachów samobójczych zalicza się chorobę psychiczną i nieporozumienia rodzinne. Zamachów samobójczych, szczególnie wśród młodzieży, może być znacznie więcej od liczby zarejestrowanej przez policję. Jedną z głównych przyczyn samobójstw wśród nastolatków są niestety zaburzenia depresyjne. O tym, jak rozpoznać objawy depresji wśród dzieci i młodzieży napisaliśmy oddzielny artykuł, który przeczytasz klikając tutaj.

Jak zapobiegać samobójstwom wśród dzieci i młodzieży?
Żaden rodzic nie chce, aby jakakolwiek krzywda stała się jego dziecku. Ale przez natłok obowiązków w pracy i w domu, szybkiego tempa życia często nie dostrzega się potrzeby rozmowy z dojrzewającym dzieckiem, które nie radzi sobie z emocjami czy sytuacjami. Szczególnie teraz w dobie izolacji społecznej, zamknięcia w domu i zdalnej nauki dzieci narażone są na popadnięcie w stany depresyjne. Należy więc podejmować kroki zmniejszające ryzyko popełnienia samobójstwa przez nasze dziecko. Przede wszystkim należy dużo rozmawiać – rozmowa to przecież najlepsze lekarstwo na każdy problem. Zapytajmy o uczucia, przeżycia, sytuacje stresowe. Okażmy zainteresowanie dziecku, aby poczuło, że ma wsparcie i może na nas zawsze liczyć. Jeśli jednak stwierdzimy, że nasze starania nie są wystarczające i nie przynoszą poprawy udajmy się do specjalisty. Wówczas dziecko otrzyma profesjonalną pomoc. Bądźmy więc czujni i wrażliwi na potrzeby dzieci, szczególnie tych dorastających nastolatków.
Linia Nadziei - telefon interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci