nastolatki
Poszukiwania opiekuńcze – kogo dotyczą?

2020/11/01

Poszukiwania opiekuńcze

to poszukiwania zaginionych osób małoletnich i nieletnich podejmowanych w sytuacjach wskazanych w Zarządzeniu Nr 48 Komendanta Głównego Policji z 2018 roku.
Zgodnie z treścią Zarządzenia poszukiwanie opiekuńcze to „poszukiwanie osoby małoletniej i nieletniej prowadzone w związku z:
- decyzją sądu rodzinnego o umieszczeniu nieletniego w schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym lub innej wskazanej placówce, zawierającą zlecenie lub polecenie wydane na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2016 r. poz. 1654 oraz z 2017 r. poz. 773), zwanej dalej „UPN”,
- samowolnym oddaleniem się nieletniego ze schroniska dla nieletnich lub zakładu poprawczego albo innej placówki, w której nieletni był umieszczony na mocy decyzji sądu rodzinnego albo z niepowrotem nieletniego tam przebywającego z przepustki lub urlopu w wyznaczonym terminie,
- samowolnym oddaleniem się małoletniego w wieku od 14 lat z domu rodzinnego, placówki opiekuńczo wychowawczej, młodzieżowego ośrodka socjoterapii lub innej tego typu placówki zapewniającej pieczę zastępczą albo nie powracających z przepustek do tych ośrodków i placówek.”
 
W Polsce co roku dochodzi do prawie 7 tysięcy zaginięć małoletnich i nieletnich. Z podanych przez Policję danych wynika, że w 2017 roku zniknęło 443 dzieci w wieku do 7 lat, 953 w wieku od 7 do 13 lat, a w wieku od 13 do 17 lat - 5 362.

Z myślą o najmłodszych prowadzimy

telefon interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci

. Zespół naszych specjalistów wspiera zarówno bliskich osób zaginionej młodzieży i dzieci, jak i ludzi młodych, którzy z różnych względów z własnej woli oddalili się od swoich rodzin. Możesz liczyć na rozmowę telefoniczną z prawnikiem, psychologiem, ratownikiem medycznym, duszpasterzem. Zadzwoń do nas pod numer 600 100 260 lub wyślij do nas wiadomość.
Linia Nadziei - telefon interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci